گزارش بازدید علمی انجمن ایرانی تاریخ کرمانشاه

گزارش بازدید علمی انجمن ایرانی تاریخ کرمانشاهگزارش بازدید علمی انجمن ایرانی تاریخ  کرمانشاه

جمعه 1397/7/13 برنامه گردشگری انجمن ایرانی تاریخ و گروه تاریخ دانشگاه رازی با بازدید از تپه باستانی خیبر کوزران در شمال غربی کرمانشاه آغاز شد.

تپه خیبر از تپه های باستانی استان کرمانشاه است که باستانشناسان ایرانی و دانمارکی به تازگی در آنجا دست به کاوش های علمی زده اند. بر این اساس همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید مورد بازدید علمی اعضای هیات علمی و دانشجویان گروه تاریخ دانشگاه رازی قرار گرفت .

در این بازدید علمی که با هماهنگی و مشارکت دانشجویان و اساتید تاریخ و با ستانشناسی و انجمن ایرانی تاریخ مرکز کرمانشاه صورت گرفت، آقایان دکتر سجاد دادفر ،دکتر مهدی عزتی ،دکتر حسین علی بیگی و دکتر روح الله بهرامی رئیس انجمن ایرانی تاریخ استان کرمانشاه همراه با جمعی از دانشجویان رشته های تاریخ اسلام ، تاریخ ایران اسلامی ، باستانشناسی و جغرافیا از این تپه باستانی بازدید کردند .

این کاوشها که به سرپرستی دکتر سجاد علی بیگی از اساتید رشته باستانشناسی دانشگاه رازی و باستانشناسان دانمارکی صورت می گیرد در همان بررسی های اولیه به نتایج ارزشمندی دست یافته است که امید است دستآوردهای نهایی آن در قالب گزارش جامع علمی در اختیار دوستداران تاریخ و فرهنگ و جامعه علمی کشورمان قرار گیرد.

دکتر بهرامی در آغاز این برنامه هدف از برگزاری این بازدید علمی از سوی انجمن ایرانی تاریخ را آشنایی با آثار تاریخی و باستانی و شناخت تاریخ محلی ایجاد نوعی شناخت میدانی برای دانشجویان تاریخ دانستند که از طریق آن با روش ها ،مباحث علمی و دست آوردهای دانش باستانشناسی آشنا می شوند. ایشان اظهار داشتند که تقویت این نوع بینش ، و اتخاذ رویکردهای تازه در مطالعات میان رشته ای بتواند به ایجاد همگرایی بیشتر میان دانش تاریخ و باستانشناسی منجر شود. دکتر بهرامی
ابراز داشتند که نتایج و دست آوردهای دانش باستانشناسی همواره داده های ارزشمندی را در اختیار مورخان قرار داده است که در شناخت و تحلیل و تبیین مباحث تاریخی ارزش والایی داشته است.
در این بازدید دکتر سجاد علی بیگی ضمن معرفی تپه باستانی خیبر و پروژه کاوش های باستان شناسی در این تپه تاریخی توضیحات و مباحث تفصیلی در باب اهداف ، پرسش ها و شیوه های کاوش در این محوطه و همچنین شرایط تفاهم نامه علمی میان دانشگاه رازی و دانشگاه کپنهاگ دانمارک را بیان نمودند. وی ابراز داشتند با عقد تفاهم نامه همکاری علمی میان دانشگاه رازی و دانشگاه کپنهاگ دانمارک کاوش ها بصورت عملی پس از انجام تمهیدات لازم و اخذ مجوزهای کشوری از آغاز شهریور ماه جاری در تپه خیبر در شش کیلو متری کوزران آغاز شده است که تا پایان هفته سوم مهرماه ادامه دارد.
ایشان ضمن تشریح فرآیند کاوش در تپه خیبر به روند ادامه این کاوش ها در تپه باستانی مذکور اشاره کردند و اظهار داشتند که یافته های سطوح مختلف به دقت مورد بررسی و مطالعه علمی واقع شده است و به نتایج آن در گزارش جامع پرداخته خواهد شد . ایشان همچنین اظهار داشتند یافته های این تپه باستانی نشان می دهد که این محل از چهار هزار سال پیش از میلاد محل استقرار بوده است و احتمالا این تپه عظیم یکی از قلاع و سکونتگاه های برجسته هزاره دوم و اول پ.م به شمار می رفته که محل استقرار شاهک های محلی بوده است. بر اساس بررسی سفالینه ها و ساز ه های خشتی و آجری مکشوفه از کاوش ها که با ملات گچ ساخته شده است، این بقایا دارای ویژگی های معماری و هنری اشکانیان است و حکایت از وجود یک سازه بزرگ دوره اشکانی دارد که احتمالا می توانسته مقر والی و حاکم منطقه در دوره اشکانی بوده باشد. ایشان همچنین ابراز نمودند تداوم تحقیقات و ادامه کاوش ها می تواند نتایج مفید و مهمی در اختیار قرار دهد.
ایشان ابراز امیدواری کرد که با توجه به اهمیت نتایج اولیه، مسؤلان ذیربط، از ادامه این پژوهش ها حمایت های جدی به عمل آورند تا بتوان بخشی از تاریخ و فرهنگ مردمان این سرزمین را روشن ساخت و ثمرات و دست آوردهای آن در عرصه صنعت گردشگری در استان کرمانشاه پدیدار گردد.

گزارش بازدید از عمارت اصغر خان

در ادامه برنامه کرمانشاه گردی انجمن ایرانی تاریخ جمعی از اساتید و دانشجویان رشته تاریخ از عمارت ییلاقی اصغر خان سنجابی در سراب قره دانه بازدید کردند. گزارش مختصر این بازدید علمی به شرح زیر است.
عمارت اصغر خان سنجابی در نزدیکی های سراب قره دانه و در مسیر آب این سراب ساخته شده و از عمارات تاریخی این منطقه است که به سبک و مصالحی مدرن در عصر پهلوی ساخته شده است .

مطابق روایات مطلعین محلی بر سر در اصلی در طبقه پایین عمارت کاشی با نشان شیر و خورشید و به تاریخ 1331 خورشیدی بوده که اکنون شکسته شده است که نشان دهنده سال احداث عمارت بوده است. این عمارت را اصغرخان خان پسر سردار ناصر سنجابی و برادر زاده علی اکبر خان سردار مقتدر و برادر کریم سنجابی در سال 1331 هجری خورشیدی ساخته است . این عمارت ییلاقی مشرف بر مسیر آبریز چشمه قره دانه در دو طبقه و یک زیر زمین ساخته شده است . عمارت مذکور دارای حیاتی سنگ فرش و در بخش هایی کف حیات بتونی است. در سمت راست و چپ عمارت ساختمان هایی قرار داشته که امروز تخریب شده اند . پشت عمارت محل اسطبل بزرگی بوده که احتمالا مرکز پرورش اسب های اصیل کردی در میان ایل سنجابی بوده است. در روبروی عمارت به سمت شرق به سبک باغ های ایرانی دارای حوض و استخر ی بزرگ بوده است که در در وسط آن فواره ای بزرگ قرار داشته و اطراف آن را باغات پوشش می داده است .

بنا به اظهارات شفاهی در ایام خاص پاتوق و محل فعالیت های سیاسی و اجتماعی کریم سنجابی و برادرش عسگرخان در میان ایل و منطقه بوده است. چشم انداز روبروی عمارت را باغات وسیع و سر سبز است که امروز برخی بقایای باغات آن موجود است که به نظر می رسد محل تفریح و تفرج خاندان سنجابی و مهمانان ایشان بوده است .

متاسفانه بخش عمده ساختمان اصلی این عمارت بواسطه عدم توجه بشدت آسیب دیده است .

مالک اصلی عمارت را واگذار کرده است و بسیار مایه تاسف است که این عمارت تاریخی بخاطر ناتوانی مالک در تامین هزینه های باز سازی و مرمت آن رو به ویرانی است.
امید است که اداره میراث فرهنگی و گردشگری با حمایت و کمک خیرین محلی و بخش خصوصی و حامیان محل که به حفظ آثار تاریخی و میراث فرهنگی ایل سنجابی که از ایلات بزرگ و مبارز ان فداکار و میهن دوست درتاریخ ایران و استان کرمانشاه بوده اند مورد توجه قرار گیرد.حفظ این اثر با توجه به باور ها و فرهنگ مردم در باب سراب قره دانه می تواند در توسعه گردشگری منطقه موثر باشد. امید است که توجه و پیگیری علاقمندان به حفظ و مرمت آثار تاریخی این عمارت را از این وضعیت نجات داده و به احیاء این اثر تاریخی منجر شود .

تصاویری از عمارت و باغ اصغرخان سنجابی